Audycje radiowe

źródło: Archiwum Polskiego Radia
Przemówienie Józefa Becka
Przemówienie Józefa Becka Prowadzona przez niego polityka stanęła pod znakiem zapytania jesienią 1938 r., kiedy to III Rzesza wysunęła żądania: włączenia Wolnego Miasta Gdańska do Niemiec, przeprowadzenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych do Prus Wschodnich oraz wstąpienia Polski do Paktu Antykominternowskiego. Beck odrzucił żądania niemieckie i przyjął brytyjskie gwarancje dla Polski.
+
Przemówienia Stefana Starzyńskiego
Przemówienia Stefana Starzyńskiego Pamiętnego września 1939r prezydent Warszawy Stefan Starzyński nie opuscił Kraju, jak uczyniło to wielu wysokich rangą urzędników państwowych. Pozostał w Warszawie stając się współorganizatorem obrony miasta przed inwazją niemiecką. Jego przemówienia, nadawane przez radio podczas oblężenia Warszawy podnosiły mieszkańców miasta na duchu.
+
Przemówienia Wacława Lipińskiego
Przemówienia Wacława Lipińskiego Należał do zdecydowanych zwolenników obrony stolicy. 7 września 1939 r. mówił przez radio: „Warszawa będzie broniona do ostatniego tchu. Jeśli padnie, świadczyć to będzie, iż po ostatnim żołnierzu polskim przejechał czołg niemiecki. Obywatele stolicy winni od tej chwili poświęcić całą swą energię, by ułatwić zadanie walczącemu wojsku (...). Nikt nie powinien ruszać się z miejsca, gdzie go obrona stolicy zastanie. Opuszczenie Warszawy w takiej chwili będzie uważane za tchórzostwo”.
+