Wrzesień 1939

 Zespół IPN TV przygotował specjalny dwudziestominutowy film edukacyjny, który w zwięzły sposób pokazuje zmagania Polski i Polaków w walce o odzyskanie niepodległości. Akcja filmu obejmuje okres począwszy od genezy II wojny światowej, agresję dwóch totalitarnych reżimów, okupacyjny terror, bohaterską walkę z okupantami, aż po pozorne wyzwolenie i przejmowanie władzy przez komunistów.

W filmie wykorzystano relacje świadków historii znajdujące się w zasobach Archiwum Historii Mówionej Sekcji Notacji i Opracowań Multimedialnych IPN, a także archiwalne fotografie i materiały prasowe. Roli eksperta, który tłumaczy meandry historii, podjął się w filmie Tomasz Sudoł z Biura Edukacji Publicznej IPN. Z myślą o widzu zagranicznym film opatrzono angielskimi napisami.

Tytuł „Kiedy przyjdą podpalić dom…” - „When they come to burn the house down…” został zaczerpnięty z wiersza Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”. Datę premiery – 27 września – wybrano nieprzypadkowo. Jest to bowiem Dzień Polskiego Państwa Podziemnego – przypominający powołanie w 1939 roku organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski.